News

Fotoğraflardaki Gizli Bilgiler (exif data)

Fotoğraflardaki Gizli Bilgiler (exif data)

Exif Data nedir? Exif Bilgileri Tehlikeli midir?  Exif Bilgileri Silinebilir mi? Exif Data Engellenbilir mi? What is Exif Data? Is Exif Information Dangerous? Can Exif Information Be Deleted? Can Exif Data Be Blocked?

Merhaba değerli okurlarım...  Öncelikle size harika bir exif okuyu site önereceğim. http://elli7.net/exifoku.php adresinden dilediğiniz fotoğrafın exif verilerini görebilirsiniz.

Fotoğraf makineleri, cep telefonları tabletler... Fotoğraf çekebilen her cihaz, çektiği fotoğraf içerisine bir takım bilgiler ekler. Buna Exif Data deniyor. 
Exif Data : Exchangeable Image File yani  değiştirilebilir görüntü dosyası açılımı olan ve içerisinde fotoğrafın çekildiği tarih, yer, boyut, ekipman bilgileri ve çekim ayarlarına kadar bir çok bilgiyi barındıran bölümdür. Hatta dijital makineyle çekilmiş olan fotoğraf sadece görüntü (imaj) dosyasından ibaret değildir. Fotoğrafın hangi makine, hangi lensle, ne zaman,  hangi diyafram ve estantene hızıyla çekildiği gibi daha onlarca değeri bünyesinde barındıran bir dosyayı da bu görüntü dosyasının içinde barındırır. http://elli7.net/exifoku.php internet sitesinden exif verilerini okuyabilirsiniz.

Exif verisi çektiğiniz fotoğrafların içerisine yerleşen o ana ait çekim bilgileri, pozlama değerleri, konum – koordinat bilgisi gibi verilere denilmektedir. Çeşitli sitelere yüklenen fotoğraflara özel exif gösterici yazılımlar veya web siteler ile baktığınız zaman çekim yapılan cihaz hakkındaki bilgilere, koordinat bilgilerini ve benzeri birçok veriye ulaşabilmeniz mümkün. http://elli7.net/exifoku.php sitesinden çektiğiniz fotoğrafta koordinat bilgisi var mı kontrol edebilirsiniz.

Exif verisinin bir fotoğraf içerisine yerleşebilmesi için çekim yapılan cihazın bunu destekliyor olması gerekmektedir. Bu sayede çekim saati, çekim yapılan bölge gibi birçok detaya bu şekilde ulaşabilmeniz mümkün.

Bir örnekleme yapalım... Sosyal medya sitelerine veya google galerinize fotoğraf yüklediğinizde, uygulama size bu fotoğrafı şurada çektiniz şeklinde bilgi veriyor. Ne kadar güzel değil mi?  Fakat bu fotoğraf internete düştüğünde o anki konumunuzuda paylaşmış oluyorsunuz... 

Exif Data Nasıl Engellenir?

Yinede bu verilerin çekim yaptığınız fotoğraf içerisine girmesini engelleyebilmeniz de mümkün. Peki daha önceleri bizim hayatımızda pek karşılaşılmıyorken son dönemlerde neden bununla karşılaşıyoruz? Bunun cevabı basit. Android telefonlar veya akıllı telefonlar diyelim artık çekim yapmaya kalktığınız zaman fotoğraf içerisine exif verilerini ekliyorlar. Yine telefonunuzu ilk satın aldığınız zaman fotoğraf uygulamasını açarsanız exif verisi kaydedilsin mi? Gibi bir soru soracaktır. Siz buna hayır derseniz artık exif verisi kayıt edilmeden fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak birçok kullanıcı bunu okumadan direkt olarak evet diyor ve onaylıyor ve bu durumda da çekim yapılan fotoğraflar içerisine exif verisi eklenmektedir. Yine bu işlemi fotoğraf çekme yazılımınızın ayarlarına girerek iptal edebilmeniz de mümkün veya özel yazılımlar kullanarak iptal etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Exif Verisi Nasıl Silinir?

Çekim yaptığınız birçok fotoğraf içerisine eğer exif verisi yerleşmiş ise bu tehlikeli bir durumdur çünkü Facebook gibi sosyal medyalara yüklediğiniz fotoğraflar sizin gizliliğinizi açık etmektedir. Exif Remover gibi web siteleri üzerinden veya programlar üzerinden bu verileri silebilirsiniz. Bunun içinde siteye girerek veya yazılımı açarak exif verisi bulunan fotoğrafı seçmeniz ve silme işlemini gerçekleştirmeniz yeterlidir. Sonrasında veri olmadan fotoğrafı indirebilirsiniz ve dilediğiniz web sitesine yükleyebilirsiniz. Bu nedenle exif verilerine mutlaka dikkat etmelisiniz.