News

Wikingler - İskandinavlar

Wikingler - İskandinavlar

İskandinav mitolojisi kuzey halklarının Hristiyanlık öncesi inanışlarıdır ve Cermen mitolojisinin bir kesitidir. Ayrıca Anglosakson mitolojisi ile de sıkı bir bağı vardır.

Bugün en çok bilinen mitoloji olan İskandinav mitolojisine değineceğiz. Öncelikle  İskandinav mitolojisi nedir ile başlayalım.

İskandinav mitolojisi kuzey halklarının Hristiyanlık öncesi inanışlarıdır ve Cermen mitolojisinin bir kesitidir. Ayrıca Anglosakson mitolojisi ile de sıkı bir bağı vardır.

Artık öğrendiğimize göre Yaratılış ile devam edelim.
Yaratılış efsanesine göre karanlık ve soğuk kuzey, aydınlık ve sıcak güney ortasında ise uçurum (Ginnungagap) vardır. Kuzeydeki soğuk ve karanlık diyarın adı Nifleheim, Güneydeki sıcak ve aydınlık diyarın adı Muspell’dır. 
Günlerin birinde Muspell'daki kıvılcımlar Nifleheim’ın karanlık soğuk buzlarını eritti. Eriyen damlalar sıcaklıkla birlikte uçurumdan aşağı düştü ve canlandı. Bu etkileşimle Muspell ve Nifleheim bir araya geldi ve bu güçten ilk dev olan Ymir şekillendi. Ymir’in terinden de diğer devler doğdu. Muspell’da ise eriyen damlalardan Audhumla doğdu.

Ymir çok büyüyünceye kadar Audhumla'nın sütünü içer. Audhumla ise dev buz kayalarını yer. Bu tuz kayalarını zamanla şekillendirir ve tanrıların atası olan Buri var olur 
Burinin Borr adında bir oğlu olur. ve Ymirin yarattığı devlerden birinin kızı olan Besta ile evlenir bu evlilikten Ve,Odin,Vili doğar.

En önemlisi olan Odin'in adının kökü óðr yani hiddet demektir.
Odin’in adı Cermen mitolojisinde Woten, Anglo-Sakson mitolojisinde Woden olarak geçer.Şimdi diyarlara geçelim
Odin ve kardeşleri Ymiri öldürüp etleriyle dünyayı oluştururlar. Sonra Midgardı(orta diyar) oluştururlar ve orada yaşayacak ilk insanları bir Dişbudak ağacı bir de Karaağaçtan var ederler. Bu ağaçlara Odin hayat, Vili akıl Ve fiziksel duyuları verir.

Dişbudak ağacından yarattıkları ilk erkeğin adı Askr, Karaağaçtan yarattıkları ilk kadın ise Embla’dır. Askr kül, Embla ise sarmaşık anlamlarına gelir. Bu şekilde Midgard’da yaşayacak olan ilk insanlar yaratılmış olur. Daha sonra tanrılar Utgard’ı yaratır. Utgard çoraktır, dağlar buzlarla kaplı, kazıkları andıran ağaçlardan oluşan kötü bir ormandır.

Odin’in hiddetinden kaçan buz devi Bergelmir ve ailesi bu bataklıklar, canavarlar ve cinlerle dolu diyara, Utgard’a sürgün edilir. Ardından tanrılar kendilerine Asgard dağının üzerinde bir dünya oluşturur. Aynı zamanda tanrıların yaşadığı yere de Asgard denir. Asgard gökyüzündedir ve Odin Asgard’daki kulesinden bakarak tüm dünyaları izler, kargaları Huginn ve Munin’i göndererek dünyalarda olan bitenleri öğrenir.
Şimdi de son perdedeyiz.
 
Ragnarok iskandinav mitolojisinin kıyametidir. Her yerde savaş ve ölüm olacaktır. Jormungand ve Thor savaşacak Thor yenecek fakat Jormungand onu zehirlediği için ölecektir. Fenrir(Dev kurt) zincirlerini kırıp serbest kalacak ve Odin’i yiyecektir. 

Odin’in oğlu Vidar, Fenrir’i öldürecektir. Heimdall ve Loki karşı karşıya gelecek dövüşerek birbirlerini öldürecektir. Bu kaos ortamında dünya alevler içinde kalacak ve tüm kâinat sel altında kalacaktır.En sonunda evren sudan tekrar oluşacaktır.

Umarım bir şeyler kapabilmişsinizdir iyi günler dilerim.
 
     -Zeyn