News

Spor yapmalıyım ama hangisi

Spor yapmalıyım ama hangisi

Herkes spor yapmak ister. Fakat her spor her vücut tipine uygun olmayabiliyor.

Sports Internetional eğitimcileri insan vücudunu iki bölüme ayırmışlar. Mezomoft ve Ektomorf olarak adlandırılan bu bölümler, vücut tipi ve esnekliğe göre şekilleniyor. Gelin bunları açıklayalım.

1-MEZOMORF
Kaslı, atletik ve güclü vücut tipine mezomorf demiş eğitimciler. Bu tipte vücudu olanlar çok kolay ka s yapablyor ama çok kolay yağlanyorlar. Groft ve testosterone hormılı fazla oluyor. Belleri ince ve kemikleri ise kalın oluyor. Mezomorflar bu yüzden vücut geliştirmeye en uygun tiplerdir. Eğer karakteristik bir mezomorf iseniz göğüs ve omuzlarınız geniş oluyor. Ayrıca karnınız gergin oluyor. 

Bu tipteki vücutlar hareketsiz kalıp yüksek oranda yağ alırlarsa çok çabuk kilo alıyorlar ve depolanan yağ kaslanmanızı engelliyor.


Kalp ile ilgili hastalıklar kilolu mezolar için gerçeten tehdt olabilir, insülin direnci düşebilir.  Eğer bir mezoysanız sürekli ve hafif sporlar yapmalı, dengeli beslenmelisiniz. Kalbinizi sağlıklı tutmak sizler için önem arzediyor. 

İşte size egzersiz ve diyet programı :
Mezomorflar, yüksek hacimli çalışmalar yapabilirler. Alt vücut, üst vücut spliti ile haftada en az dört gün spor yapmalı ve kas grubu başına 12 /15 tekrar yapmalıdırlar. Günlük alacakları maximum karbonhidrat miktarı deneme yanılma yaparak bulunabilir ancak örneğin 3500-4000 kcal, kas yapmaları için yeterli olacaktır. Son olarak haftada üç gün, en az 30 dk kardiyo yapabilirler.

2-EKTOMORF

Ektamorflar zyıf ve incedirlerler, genelde model olmaya taliptirler. kasları inceldir, vücutlar yağsızdır, kol ve bacakları zayıftır. Bilekleri ince olur omuz ve kalçaları dar olur.  Kaslanma yağlanma zor olur. Hem aerobik hem de kasları geliştirmek için egzersiz yaparken zaman zaman da denge egzersizleri programı yapmalılar.

 

Önerilen egzersiz ve beslenme programı:
Bu vücut tipine sahip kişilerin kasları ağırlık çalışmasından sonra zor recovery olur yani dinlenme süreleri uzundur. Bu yüzden az hacimli çalışmaları gerekir. Kas grubu başına spor yaparken 6 / 8 seti geçmemelidirler. Kas dinlenmeleri uzun olacağı için set araları dinlenmeleri 2 / 4 dk arasında olmalıdır. Haftada minimum 3 gün tüm vücut egzersizlerini yapmaları gerekmektedir. Asla haftanın beş veya altı günü split program çalışmamalıdırlar. Metabolizmaları çok hızlı olduğu için beslenmede günde en az 3500-4000 kcal almalılar. Protein ihtiyaçları vücut ağırlığı başına en az 2 gr olmalı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeliler.