Travel

Ucuz tatil teknikleri

Ucuz tatil teknikleri

Bu kadar gezecek parayı nereden buluyorsun? Çok mu paran var? Yurt dışı gezi pahalı değil mi?

Bu kadar gezecek parayı nereden buluyorsun? Çok mu paran var? Yurt dışı gezi pahalı değil mi?

Yo hiçde alakası yok, öyle pek bi gelirimde yok, gayrimenkulcüde değilim, arabam arsam falanda yok yani. Öyle her sene cep telefonu satın almıyorum. Tatillere gidince son model otellerde kalmıyorum. Yıldız falan aramam yani. Zaten deniz olan yerlere tatile gidiyorum havuz başında buzlu içeceklere exta ödemiyorum. Hatta en ücra köşelerdeki pansiyonları tercih ediyorum. 

Çok Sayıda İnsanla Tanışmanın Formülü

Az önce anlattığım gibi fazla sayıda insanla tanışmak, daha fazla İngilizce konuşmanızı ve dolayısıyla daha fazla pratik yapmanızı sağlayacak. Bunun ilk yolu da öncelikle varsa çekingenliğimizi ülkemizde bırakıyoruz. En azından bizimle konuşmak isteyenlerden kaçmayacak kadar. Çünkü dediklerimi yaparsanız aya 50 - 100 kişiyle tanışmamanız için hiçbir sebep yok.

* Oda arkadaşlarınızla samimi olun. Oraya ilk gittiğinizde sizden daha önce adaya gelmiş kişilerin mutlaka bir arkadaş grubu vardır. Kahvaltıda yanlarına oturun, plaja beraber gidin. Çağırmasa bile peşine takılın. Sınıf arkadaşlarınızı dışarda bulmanız kolay değil ama oda arkadaşınız hep elinizin altında. Gittiği yerde mutlaka arkadaş canlısı insanlar olacak. Muhabbet etmekten çekinmeyin.

* Sınıf arkadaşları yukarıda da söylediğim gibi; samimi olmadan dışarıda bulmak zordur. Ancak eğer sınıfta bir grup varsa bu grupta yer almak, derslerden sonra gezmek anlamına gelir. Eğer grup yoksa onlara beraber bir yerlere gitmeyi teklif edebilirsiniz ancak böyle bir durumda önceden planınızı, organizasyonunuzu yapmak durumundasınız. Yaparsanız da bundan sonrakileri de yapmak durumundasınız. Ben o olayları hep başkalarına bırakmıştım ama zevkli olabilir tabi.

* Gece tüm öğrencilerin gittiği gece klüplerine ve barlara gidin. Tanıdığınız bir kişiyi görürseniz yanına gidin, yanındakilerle de tanışırsınız.

* İtalyanlar genellikle İtalyanca konuşurlar ve birbirleriyle takılırlar. Malta'da haziran ayında çok fazla İtalyan öğrenci olur. İtalyanların bol olduğu bir gruba girerseniz, grupta İtalyan olmayan az sayıdaki kişi, sizinle tanıştığına çok memnun olur.

Bunları doğru bir şekilde uygularsanız ve 2-3 ay kalırsanız o kadar çok insanla tanışırsınız ki, bir süre sonra tanıştığınız kişilere ilk soracağınız soru " Ne kadar süre daha buradasın" olur. Ertesi gün gidecek bir insana zaman harcamak sıkıcı olabiliyor :)